Timó formidisomnus

28.04.2018
  • Říše: Živočichové
  • Kmen: Strunatci
  • Třída: Savci
  • Řád: Sudokopytníci
  • Čeleď: Turovití

Potrava: převážně traviny a nízké rostliny

  • Výška v kohoutku: až 180 cm.
  • Délka těla: 250 až 300 cm.
  • Délka ocasu: cca. 100 cm.
  • Délka rohů: až 170 cm
  • Váha: max. 400 kg.

Charakteristika: Timó je blízký příbuzný pakoně, je však daleko větší a může se pyšnit obrovskými pevnými zahnutými rohy, které se díky tomu kroutí do spirál s ostrými špičkami uvnitř. Jejich zbarvení se pohybuje v poměrně rozsáhlé barevné škále - můžeme potkat stejně tak černou, hnědou i bílou variantu zbarvení jeho srsti, i znaky na nohou v odlišných barvách. Jeho hřbetní hříva je velmi krátká, takže téměř zaniká v okolní srsti, pokud však nemá jiný odstín zbarvení. Naopak výrazným může být jeho ocas, který připomíná koňský a je velmi hustý a obvykle světleji zbarvený nežli zbytek těla. To, co jej však rozhodně odlišuje, jsou jeho oči - nejen, že mívá bílou či průhlednou duhovku (díky které mohou mít oči načervenalý nádech), ale navíc v něm naprosto schází zornice, kvůli čemuž jsou tato zvířata přirozeně slepá.

Způsob života: Tato zvířata mohou být aktivní ve dne i v noci, vzhledem k tomu, že postrádají klasickou verzi zraku, která by je předurčovala k jednomu či druhému. Není však pravdou, že by neviděli - Snící děsy totiž vidí skrze Magii, tak, jako to dokážou mnozí Aeboritisové, pokud zavřou oči, a proto snad vidí i lépe než mnozí jiní, ať je den či noc. Žijí obvykle poklidný život a vzhledem k tomu, že je k tomu nic nenutí, netvoří stáda a žijí často osamoceně či v párech. Dokážou však vyvinout rychlost až 80 km/h. Mohou se živit téměř čímkoliv, vzhledem k tomu, že pro ně žádná rostlina není jedovatá - jejich trávící trakt se velmi jednoduše zbavuje jedů a těla si při zjištění nové nebezpečné látky si velmi rychle dokáží vytvářet protilátky. Mláďata se většinou díky vývinu v matčině děloze a následné konzumaci mléka vyvinou vysokou odolnost už ve velmi brzkém věku. Březost samice trvá osm a půl měsíce, pak se narodí jediné mládě, jenž je již několik minut po narození schopno postavit se na nohy a následovat matku.

Komunikace: Ozývají se temným, protáhlým bučením v mnoha podobách. Mláďata v nebezpečí a pro rychlé přivolání matky naříkavě bečí, jakýžto zvuk velmi připomíná pláč.

Rozšíření: Zatravněné plochy jako louky a paseky, nižší horské polohy i řídké lesní porosty.

Ohrožení: Jejich počty nejsou velké, avšak vzhledem k malému množství přirozených nepřátel ohroženi nejsou. Jejich maso i mléko může vyvolávat halucinogenní účinky často s velmi depresivními následky, a proto není vhodné jej konzumovat. Maeritisové se Timú bojí, vzhledem k výrazu jejich očí, a tak se mezi nimi rozšířila zvěst, že pohled do očí Snícího děsa vás může až k smrti vyděsit, neb ve vás vyvolá ty nejděsivější vzpomínky a nejčernější myšlenky - což částečně odpovídá účinkům halucinogenního mléka Timú.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky